Seo ve Backlink

Seo ve Backlink ilişkişi nedir?

Bilindiği üreze Backlink yani başka sitelerin sitelerimizi referans göstermesi, Google’nin hiç bir zaman vazgeçemediği unsurların başında gelmektedir. Backlinksiz seo olamaz. Backlink seonun vazgeçilmez ve ayrılmaz bir parçasıdır. Nasıl ki güncel olmayan, ilgenilmeyen sitenizle hiç bir yere gelemezseniz, backlinkiniz olmadan da önemli yerlere gelmeniz yok denecek kadar azdır.

Googleye göre bir mal gibi alıp satılan backlinkler olmamalıdır. Googlenin mantığına terstir. Peki seo’nun en önemli unsurlarından biri olan backlinkimiz olmadan, googlenin en fazla dikkat ettiği unsurların başında gelen, legal backlink almak o kadar kolaymı?

Seo üzerine inşa edilmiş bir sitenin, gene seo üzerine inşa edilen başka bir siteden doğal link alması o kadar kolaymıdır? Hiçde kolay değildir. Bunun kolay olmadığının bilincinde olan webmasterler, kendilerine sosyal medya adı altında, blogspot, wordpress ve benzeri free siteler üzerinden backlink ağı kurmakta, paravan olarak nitelendirilen bu siteler üzerinden backlink ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Peki bunların faydası varmı? Evet oldukça etkisi olduğundan hiç şüphe yok. Yani hacklink diye tabir edilen backink elde etmeden hiç bir farkı yok. Sitelerin backlink ihtiyacını gidermek üzere dünya  üzerinde binlerce özel websiteleri inşa edilmiş, büyük bir ekonomik pazar yaratılmıştır. Webmaster forumlarında link alım satım konuları, çok sık takip edilmekte, siteler kendi katagorilerine uygun backlink alım ve satım işlerini gerçekleştirmekteler.

Peki link alım satımı googleye göre legalmi? Onun cevabıda hayır, doğal olmayan yollardan referans sağlamak, bu yolla rakiplerinin önüne geçmeye çalışmak googleye göre legal değil, legal olan diğer sitelerin kendiliğinden referans vermeleri.

Peki Google yıllardan beri link alım satım piyasasının çok büyük bir sektör haline geldiğini bilmiyormu? gayet tabiiki biliyor, biliyor ama, buna bile bile göz yumuyor. Nasılki kendisi adsense üzerinden para karşılığında sitelerin reklamını para karşılığında, ilk sıralarda gösteriyorsa, link alım satım işleminin de bundan çok büyük farkının olmadğını Google’de biliyor, kendisine göre ara sıra Hakimlik görevini üstlenip cezalar yağdırsa da bunun önüne geçememiştir.

Seo ve Backlink derken backlinkin kalitesi de önemli tabiki. Bu kaliteyi nereden anlayacaz, gene onuda googlenin ortalama her üç ayda bir web sitelerine 10 üzerinden vermiş olduğu puanlar üzerinden anlamak gerekiyor. Yüksek pageranka sahip ve oldukça güncel sitelerden alınan linklerin seo ya katkısı tartışılmaz. Gene aynı katagorideki sitelerin birbirlerine verdikleri backlinklerinde etkili olduğunu söylemek mümkün.

Bir önceki yazımız olan iskorpitx Seo Çalışmalarına Başladı başlıklı makalemizde iskorpitx kurumsal seo, Kral Seo Aleminde ve SEO Uzmanı iskorpitx hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaynak: http://www.seo.mavi1.org/seo-ve-backlink-iliskisi.html

Bir önceki yazımız olan Google Sıra Bulucu başlıklı makalemizde Google Kaçıncı Sıradayım, Google Sıra Öğrenme ve Google Sıra Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir